NEVŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Gezici Öğretmen Sınıfı" Uygulamasına Ziyaret 

"Gezici Öğretmen Sınıfı" Uygulamasına Ziyaret

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Memet POLAT, Acıgöl ilçemize bağlı Yuva, Bağlıca ve Çullar köylerinde bulunan "Okul Öncesi Gezici Öğretmen Sınıfı " modeli kapsamındaki anasınıfını ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle sohbet etti.

Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından Okul Öncesi Eğitimde Erişim Modeli kapsamında ilk defa uygulamaya alınan ve Pilot bölge seçilen ilimizde, "Gezici Öğretmen Sınıfı" modeline göre hazır hale getirdiğimiz dersliklerde eğitim öğretim faaliyetleri devam etmektedir.

"Gezici öğretmen sınıfı" modelinde öğretmenimiz köylere giderek günlük 3'er saat eğitim hizmeti vermektedir. Öğretmenimizin köylere ulaşımı, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından sağlanmaktadır. "Her Yerde Eğitim", "Eğitim Her Yerde" sloganları ile binası müsait olan kapalı veya açık köy okullarında, köy konaklarında, muhtarlık binalarında, hatta evlerde bile eğitim yapılabilmektedir.

Model aracılığıyla sabah erken saatlerde kalkıp servislerle uzak okullara taşınması önlenen çocukların; uykularını almış, kahvaltılarını yapmış şekilde okula gelmeleri ve okul öncesi eğitimin en önemli ayağı olan aile eğitimi ve velilerin eğitim süreçlerine aktif katılımı sağlanmaktadır. Yapılan anketlere göre gezici öğretmen sınıfında eğitim almış çocuklar, okul öncesi eğitim almamış çocuklara göre bütün gelişim alanlarında daha yüksek performans sağladığı, ayrıca bu çocukların gelişimleri tümüyle okul öncesi eğitim almış çocukların gelişimleri ile benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir.

 

13-12-202213-12-202213-12-202213-12-2022

 

350 Evler Mah. Milli İrade Cad. 40/2 Merkez / Nevşehir - 0384 213 79 33, 0384 213 79 34, 0384 213 79 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.