NEVŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İŞ GARANTİLİ OKUL: MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ

Mesleki Eğitim Merkezlerimize Yoğun İlgi: Son 1 Ayda Öğrenci Sayısında %50 Artış
İŞ GARANTİLİ OKUL: MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ

   Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından büyük önem verilen "meslekî eğitim" kapsamındaki Mesleki Eğitim Merkezleri, öğrencilerin becerilerini daha fazla artırmalarına, eğitim süreçlerinde maddî destek almalarına ve belirli süreçler sonunda kalfalık, ustalık veya usta öğretici belgesi ile birlikte lise diploması almayı hak ederek mezuniyet sonrasında kendi iş yerlerini açmalarına imkân sağlıyor.

Haftada Sadece 1 Gün Okula Gelerek Diploma Sahibi Olma İmkânı

   Mesleki Eğitim Merkezlerinde eğitim gören öğrenciler, haftada 1 gün okulda eğitim alırken 4 gün işletmede çalışarak kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgeleri ile meslek lisesi diploması alıyor.

Eğitim, Diploma, Maaş ve Sigorta İmkânı Bir Arada

  Yaş sınırı olmaksızın kayıt olan öğrenciler, eğitim boyunca aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar.  9, 10, ve 11. sınıfta asgarî ücretin üçte biri (2022 yılı için 1.276 TL) kadar, 12.sınıfta ise asgarî ücretin yarısı (2022 yılı için 2.126 TL) kadar devlet desteği alıyorlar. Bununla birlikte eğitim yılı boyunca sigortaları devlet tarafından ödeniyor.

   Esnafların ihtiyacı olan çıraklar, Ahilik kültürümüzde olduğu gibi ustaların ellerinde yetişiyor, ücretlerini ise devlet karşılıyor. Bu liselerden mezun olan öğrenciler, kendi iş yerlerini açabiliyorlar.

İşverenler Aradıkları Elemanı Mesleki Eğitim Merkezleriyle Bulacak

   Mesleki Eğitim Merkezi programı işverenlere de pek çok avantaj sunuyor. İş yerinde 12 ay boyunca haftada 4 gün çırak yetiştirme imkânı, sigorta giderlerinin devlet tarafından karşılanması, çırağa ödenecek ücretin devlet tarafından verilmesi bu avantajlardan sadece bir kısmı.

Mesleki Eğitim Merkezlerimize Yoğun İlgi: Son 1 Ayda Öğrenci Sayısında %50 Artış

   Meslek Eğitim Kanunu'nda yapılan yeni düzenlemelerle mesleki eğitim merkezleri güçlenerek iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesinde yeni bir dönem başladı. Artık mesleki eğitim merkezleri kısa sürede işgücü piyasasına geçmek isteyen gençlerimiz için cazip bir model hâline geldi. İlimiz genelindeki 19 meslek lisesi bünyesinde açılan Mesleki Eğitim Merkezlerimiz de öğrenci ve velilerimiz tarafından büyük ilgi gördü. Son bir ayda öğrenci sayımızda %50 artış sağlandı. Kayıt için tüm meslek liselerimize 4 Şubat'a kadar başvuruda bulunulabilir.

 

11-01-202211-01-2022

350 Evler Mah. Milli İrade Cad. 40/2 Merkez / Nevşehir - 0384 213 79 33, 0384 213 79 34, 0384 213 79 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.