NEVŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ULUSLARARASI UZAY KONGRESİ'NE DAVET EDİLEN TEK TÜRK ÖĞRENCİMİZ BİLAL SAYIN...

ULUSLARARASI UZAY KONGRESİ'NE DAVET EDİLEN TEK TÜRK ÖĞRENCİMİZ BİLAL SAYIN...

   Nevşehir H. Avni İncekara Fen Lisesi 11. sınıf öğrencimiz Bilal SAYIN, hazırladığı "Potential Habitable Environment for Cultivating Algae: Proxima Centauri b (Alglerin Yaşayabileceği Potansiyel Ortam: Proxima Centauri b)" isimli çalışması ile Uluslararası Uzay Kongresi (IAC) tarafından kongrede sunulmak üzere davet almıştır. 1960 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Uzay Kongresi, uzay araştırmacıları, uzay mühendisleri, uzay ajansları, endüstri liderleri ve öğrencileri bir araya getirerek uzayın derinliklerindeki sırlarını keşfetmeye ve gelecekteki keşiflere yön vermeye fırsat sunuyor. İtalya/Milano şehrinin ev sahipliği yapacağı etkinlik, uzay biliminin en son gelişmelerini öğrenme, teknolojik yeniliklerini keşfetme ve uluslararası iş birlikleri kurma şansını sunuyor. Uzayın sınırlarını zorlayan projelerin tartışılacağı kongrede, derin uzay keşfi, uydu teknolojileri, uzay araçları ve roket sistemleri gibi pek çok konuda uzmanlar fikir alışverişinde bulunacak ve geleceğe dair vizyonlarını paylaşacaklar. 

  Öğrencimiz, dünyanın önemli üniversitelerinden akademisyenlerle ve NASA, ESA, MIT gibi kurum araştırmacıları ile yarışarak bu başarıyı elde etmiştir. Katıldığı kategoride 124 araştırmacı arasında tek Türk olan öğrencimiz, ayrıca Türkiye'den davet alan tüm kategorilerdeki toplam 10 araştırmacı arasında yer almaktadır.

   Uluslararası Uzay Kongresi'ne davet edilen tek Türk öğrencimiz Bilal SAYIN'ı ve okulumuzun idareci, veli ve öğretmenlerini tebrik ederiz.

24-05-2024

350 Evler Mah. Milli İrade Cad. 40/2 Merkez / Nevşehir - 0384 213 79 33, 0384 213 79 34, 0384 213 79 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.